Montessori hračky: Ako podporiť prirodzené učenie detí?
Záleží vám na zdravom vývine detí? Ak dbáte na to, čo denne jedia, ako a koľko spinkajú či v akom prostredí vyrastajú, myslite tiež na to, s akými hračkami sa hrávajú. Montessori hračky podporujú zmyslový a emočný rozvoj. A čo je najdôležitejšie, s rešpektom k individualite dieťatka.
Čo je montessori?
Jedinečnú alternatívnu a svetovo uznávanú metódu vzdelávania vyvinula talianska lekárka a vedkyňa Maria Montessori na začiatku 20. storočia. Skladá sa z filozofie rozvoja dieťaťa a konkrétnych postupov s pomôckami. Základné heslo teda znie „Pomôž mi, aby som to dokázal sám.“ Podľa jej skúseností je ideálne s týmto holistickým prístupom začať už krátko po narodení. Výchovou tak dokážete formovať sebavedomé, tvorivé a slobodne uvažujúce deti.
Princípy, ktoré si osvojte čím skôr
Na to, aby ste dieťaťu poskytli niečo iné a prospešné nemusíte mať špecializované vzdelanie. Buďte pozorovateľmi rovnako, ako to robila v začiatkoch Marie Montessori. Iba tak pochopíte potreby a záujmy vašej ratolesti. Iba tak sa spoločne budete posúvať vpred. Zároveň mu doprajte nezávislosť a možnosť samostatne sa rozhodovať. Hračky, knihy a iné pomôcky umiestnite tak, aby si dieťa kedykoľvek mohlo vybrať, na čo má chuť. Pri jednotlivých činnostiach deti neprerušujte, podporuje sa tak ich koncentrácia, na ktorú tiež vplývajú tlmené farby a prirodzené svetlo. Nezabúdajte na to, že každá vec má mať svoje miesto. Dieťa sa učí okrem iného poriadku a vždy je všetko tam, kde má byť. Rovnako dôležité je dopriať im slobodu v bežných činnostiach. Umývajte riad, polievajte kvety, obliekajte sa, ubúvajte topánky, varte či pečte. Chce to síce dávku trpezlivosti, ale výsledky budú časom stáť za to! Umožnite deťom pozorovať ozajstné veci zblízka.
Neporovnávajte! Chváľte!
Aj vy ste si povedali, že vlastným deťom nebudete robiť to, čo ste zažívali vy? Neporovnávajte ich s inými deťmi, nevyvíjajte tlak ani sa nehrajte „na preteky“. Každé dieťa je iné, výnimočné a šikovné v niečom inom. Pochvala je dôležitá, ale nemala by sa stať hnacím motorom. Nechajte deti, nech sa z výsledkov a vlastnej šikovnosti tešia. To je pre ne tou najväčšou motiváciou posúvať sa vpred.
19 prikázaní Marie Montessori
- Deti sa učia tomu, čo ich obklopuje.
- Ak je dieťa často kritizované, učí sa odsudzovať.
- Ak je často chválené, učí sa hodnotiť.
- Ak sa zaobchádza s dieťaťom poctivo, učí sa spravodlivosti.
- Ak budete dieťa často povzbudzovať, získa sebadôveru.
- Ak žije dieťa v priateľskej atmosfére a cíti sa potrebné, naučí sa nachádzať lásku.
- Ak dieťa žije s pocitom bezpečia, učí sa veriť.
- Ak dieťaťu často dávate za pravdu, učí sa mať k sebe dobrý vzťah.
- Ak prejavujete voči dieťaťu často svoju zhovievavosť, naučí sa byť trpezlivé.
- Ak sa dieťaťu často smejú, učí sa nesmelosti.
- Ak vidí agresivitu, učí sa biť.
- Ak sa dieťaťu často nadáva, učí sa cítiť previnilo.
- Nehovorte o dieťati škaredo. Je jedno, či je prítomné alebo nie.
- Sústreďte sa na rozvoj toho dobrého u dieťaťa, aby mu pre to zlé nezostalo miesto.
- Vždy počúvajte a odpovedajte dieťaťu, ktoré na vás hovorí.
- Vážte si dieťaťa, ktoré urobilo chybu a dokáže ju napraviť.
- Buďte pripravení pomôcť dieťaťu, ktoré hľadá a snažte sa byť neviditeľní tým deťom, ktoré už našli.
- Pomáhajte dieťaťu osvojiť si to, čo si neosvojilo skôr. Pomáhajte mu a naplňte pritom okolie starostlivosťou, tichom a láskou.
- Pokiaľ jednáte s dieťaťom, dodržujte vždy tie najlepšie spôsoby – dávajte mu to najlepšie, čo je vo vás samých.
Tvorivé rozvíjanie
Princípy montessori metódy už máte v malíčku? V tom prípade je ideálny čas dopriať deťom kreatívne prostredie, ktorého súčasťou sú aj hračky. Správne hračky a aktivity, ktoré im dajú priestor hľadať, tvoriť, učiť sa z vlastných chýb a neustále sa zlepšovať. Pre najmenších sú ako stvorené vkladačky, náučné puzzle, drevené kocky aj tie, po poskladaní ktorých vzniknú zvieratká či prenádherná plachetnica či vláčik. Tešíte sa na prvé kroky? V tom prípade oceníte chodítko s aktivitami či motorický stolík. Väčšie deti pozvite k aktivitám dospelákov. Aj oni môžu sadiť kvietky v záhrade ako mama ale aj majstrovať ako šikovný ocko. Nech už bude vaša voľba akákoľvek, vždy myslite na vývoj a vek detí. Nemáte sa kam ponáhľať!
Hráte a vzdelávate sa s deťmi podľa montessori metódy doma aj vy?
Autorka: Miška :)