SMELO ZA NOVÝMI DOBRODRUŽSTVAMI: TIPY, AKO CESTOVAŤ S DEŤMI

Najväčšou prekážkou pri cestovaní s deťmi je strach. Ak ste nastavení rovnako, možno je najvyšší čas ho prekonať a užiť si s deťmi dovolenku vo veľkom štýle. Neviete, ako na to? Nechajte si poradiť.

Kedykoľvek, kamkoľvek

Najlepšie investované peniaze sú do zážitkov, ktoré vám nikdy nikto nevezme. Cestovali ste pred príchodom detí bez obmedzení a najviac, ako sa dalo? Zimná lyžovačka, jarné spoznávanie svetových metropol, letný oddych pri mori či turistika na Slovensku kedykoľvek, keď ste mali chuť nechať sa opäť raz očariť krásami našich hôr? Tohto všetkého sa vôbec nemusíte vzdať. Urobte si z detí spoločníkov, ktoré budú cestovanie milovať rovnako, ako rodičia. Všetko, čo potrebujete je prekonať počiatočné obavy a azda len sa na cestu o čosi precíznejšie pripraviť.

Hlavne bez obáv

Kladiete si otázku, či sa dá cestovanie s deťmi vôbec užiť a či to nie je z vašej strany, tak povediac sebecké? Žiadne obavy. Možno budete v konečnom dôsledku veľmi milo prekvapení, že deti zvládli nielen cestu ale aj pobyt mimo domu na výbornú. Na začiatok si však neklaďte radšej veľké ciele. Ako rodič už musíte myslieť nielen na svoje potreby, ale aj potreby dieťaťa. Aj preto je výber dovolenky či destinácie kľúčový. A nielen to.

Autom či lietadlom?

Každé dieťa je iné. Kým jedno sa v aute vozí rado, iné trpí a cesta je sprevádzaná neutíšiteľným plačom. Skúšali ste už cestovať v čase spánku? Výhodou cestovania autom je nielen to, že zastavíte kedykoľvek a kdekoľvek. Dlhšia cesta sa dá naplánovať cez noc, tie cez deň si môžete všetci spestriť zastávkami nielen na odpočívadlách ale aj miestach, kde sa deti vybehajú, v pokoji najedia či zahrajú. A ak by sa čokoľvek prihodilo, sadnete opäť do auta a v pokoji sa vrátite domov. Na druhej strane, cestovanie lietadlom je rýchle a maximálne pohodlné pre všetkých „účastníkov zájazdu“. Nezabudnite si vopred vymyslieť nielen aktivity, ktoré deti v akomkoľvek dopravnom prostriedku zabavia.

Pripravení na každú situáciu

Najdôležitejšia je príprava. A to platí v zásade pri čomkoľvek, cestovanie nevynímajúc. Predtým, ako definitívne zbalíte kufre a vycestujete, dôkladne si premyslite, čo všetko potrebovať budete a bez čoho sa na pár dní zaobídete. Inak sa môže veľmi ľahko stať, že budete buď v strese behať po obchodoch alebo „ťahať“ za sebou priveľa batožiny. Okrem oblečenia zvážte tiež potrebu kočíka, šatky či nosiča alebo tienidla. Do detského batôžka pribaľte obľúbenú hračku, mojkáčika, deku, omaľovánky, knižku či rozprávku v mobile. Jedlo a pitie je samozrejmosťou rovnako, ako plienky, vlhčené obrúsky či lieky, ktoré by ste mali mať pre istotu vždy po ruke. Nenechávajte nič na náhodu a zoznam vecí pre dieťa si pred balením vypíšte na papier.

 

Dôležité doklady

Už viete, aké miesto či destináciu ukážete deťom ako prvú? Pri type dovoleniek, na ktoré cestujete autom si vopred zistite, či je v ubytovaní detská postieľka. Vyhnete sa tak baleniu vecí navyše. Rozhodli ste sa na pár dní odletieť? Pred samotným odchodom si zistite, aké doklady vaše dieťatko budete potrebovať. Nezabudnite, že každá letecká spoločnosť má svoje vlastné podmienky, niektoré dokonca limitujú aj vek malých cestovateľov. Karta poistenca, cestovné poistenie či očkovací preukaz sú samozrejmosťou tak, ako detský doklad totožnosti. Navyše, ak s dieťaťom cestuje len jeden z rodičov, potrebuje písomný súhlas toho druhého.

CESTOVATEĽSKÉ TIPY:

Nie je nič horšie, ako nervózne, uplakané dieťa a zrútený rodič, ktorý nevie, ako zachrániť situáciu. V prvom rade sa vôbec nestresujte tým, čo si myslia ostatní cestujúci. To, že dieťa prejavuje nespokojnosť absolútne nesúvisí s tým, že ste neschopní rodič, ktorý ho nevie upokojiť. Vyskúšať ale môžete:

  • Cestujte v noci – režim dieťaťa sa nemení a v noci jednoducho cestu prespí, nech sa nachádza kdekoľvek.
  • Robte si prestávky – na jedlo, hru či malé prechádzky
  • Knižky aj rozprávky – to, že doma tabletu či mobilu neholdujete neznamená, že túto vymoženosť nemôžete využiť práve v náročnejších obdobiach cesty
  • Objavujte nové veci – deti sú prirodzené zvedavé a v novom prostredí ešte o čosi viac. Nehanbite sa v lietadle prechádzať a skúmať, čo sa dá.
  • Jedlo a pitie – ak kojíte, možno máte úplne vyhraté. Kojenie je výborné nielen na upokojenie ale aj uspávanie. Ak nie, cumlíky a mliečko vo fľaške pomôžu tiež.

A hlavne, keď je kľudný rodič, bude lepšie cestu zvládať aj dieťa. Skúste ho zaujať a možno spoločne objavíte nielen čaro bezproblémového cestovania ale aj alternatívnych aktivít, ktoré sa stanú súčasťou vašich ciest.

 

Máte tip, ako cestovanie s deťmi zvládate vy? ????

 

 

 

Autor: Miška :)

Viktora Bilčíka 2722/35 - 915 01 Nové Mesto nad Váhom